Pakowanie prozniowe warzyw

Produkty spożywcze coraz częściej przechowywane są w specyficznych warunkach, aby wydłużyć czas ich noszenia a jednocześnie zmniejszyć ryzyko zepsucia przy kontakcie z powietrzem czy z kolejnymi materiałami. Obecnie pakowanie próżniowe żywności znajduje się nie jedynie w handlach, ale jednocześnie w problemach gastronomicznych albo w własnych mieszkaniach. Pakowanie próżniowe kupi na przechowywanie żywności w prywatnych warunkach nawet przez wiele miesięcy.

Na czym polega pakowanie próżniowe żywności? Do tego kierunku bierze się specjalne rodzaje woreczków foliowych lub plastikowych pojemników, w jakich przechowywane są produkty żywnościowe. Następnie mając ze profesjonalnych urządzeń z pojemnika lub worka odciągane jest powietrze, a plastikowy pojemnik lub worek jest bardzo, szczelnie zamykany (foliowy worek jest i zgrzewany). W warunkach domowych z pojemników próżniowych odsysane jest powietrze za pomocą specjalne ręcznej pompki.

Co świadczy próżniowe pakowanie żywności? Na pewno wydłuża czas przechowywania nowych produktów żywnościowych. W zamrażarkach zamknięte próżniowo mięso może żyć zbierane przez 26 miesięcy, znacząco wydłuża się także okres przechowywania ciała w lodówce czy produktów sypkich, noszonych w temperaturze pokojowej. Próżniowe pojemniki zabezpieczają żywność przed działaniem powietrza, lecz jednocześnie grzybów czy drobnoustrojów, które często powodują psucie żywności. Zamknięte próżniowo produkty zachowują wszystkie walory smakowe i zapachowe, jednocześnie również zachowując swoją strukturę.

W pomieszczeniach prywatnych wykorzystuje się także specjalne próżniowo zamykane słoiki do przechowywania przetworów oraz specjalne korki do zamykania próżniowo butelek. Dzięki korkom po otwarciu wino że żyć przestrzegane nie przez 2 dni, ale przez 20 - 25 dni. Korek zabezpiecza wino przed oksydacją, i samo wino zachowuje wszystkie walory smakowe i zapachowe.

Oprócz żywności w pojemnikach próżniowych może żyć również przechowywana odzież, która posiada niewiele miejsca dzięki zastosowaniu próżni do pakowania.