Pozar lasu mialy sierpien 1992

Nowoczesne instalacje ATEXZapylanie powietrza pyłami (głównie pochodzenia drzewnego), farb proszkowych, bądź i miału węglowego potrafi stanowić nadzwyczaj duże w wynikach, głównie ze względu na wyjątkowo silne ryzyko wybuchem. Według badań, to teraz bardzo istotna uwaga niewielkich ziaren pyłku są najczęstszymi przyczynami eksplozji. Źródłem zapłonu pyłku potrafi być nie tylko otwarty ogień, ale jeszcze niewielka iskra elektryczna, zaiskrzenie mechaniczne, czy te prądy elektrostatyczne. Aby uchronić się przed wybuchem należy stosować nowoczesne instalacje ATEX. Na szczęście na bliskim rynku istnieje coraz więcej profesjonalnych firm, które sprawiają wysokiej wartości instalacje w bardzo umiarkowanej cenie, dzięki czemu nie winno stanowić żadnych większych kłopotów z znalezieniem odpowiednich fachowców.

Bezpieczne instalacje wentylacji i odpylaniaAby instalacje odpylania i wentylacji stary kiedy daleko wydajne, należy używać specjalny ssaw, odciągi miejscowe (głęboko w budowie ramion samonośnych) oraz okapy zlokalizowane, jak przy miejsc emisji wszelkich zanieczyszczeń. Pamiętać należy więcej oraz o tym, aby na bieżąco zapewnić dokładne usuwanie wszelkich skupisk pyłu, dzięki czemu zapobiec można budowaniu się pyłu zaś jego powtórnemu osiadaniu. Istotną rolę pełni i systematyczne opróżnianie pojemników na pył. W form gdy pył zbiera się na podłodze hali, warto stosować specjalne odkurzacze przemysłowe. Profesjonalne instalacje ATEX pragną być jednocześnie odpowiednio uziemione a co najistotniejsze nie mogą gromadzić ładunków elektrostatycznych, przez jakie potrafi trafić do stworzenia iskry. Kanały odciągowe muszą być wypełnione koniecznie ze stali o grubości ścianek od 2 do 3 mm.

Profesjonalne wentylatory oraz filtryW nowoczesnych instalacjach wentylacji i odpylania, które zagrożone są początkiem warto korzystać wentylatory oraz filtry z prawym zabezpieczeniem wybuchowym zgodnym z najnowszą dyrektywą ATEX. Filtry przeciwwybuchowe powinny zawierać specjalne panele eksplozyjne. W relacje od potrzeb, potrafią stanowić one jednego, albo wielokrotnego użytku. Pod wpływem eksplozji pyłu w budowy ATEX, membrana ulega błyskawicznemu rozerwaniu, uwalniając wszystkie gazy wybuchowe prosto do atmosfery, dzięki czemu filtry nie zostaną uszkodzone. Instalacje zagrożone wybuchem winnym być urządzone i w określony system gaszenia iskier a w innowacyjne systemy gaszenia pożaru w samych instalacji. Specjalnie na ludzi kanałach wentylacyjnych, które prowadzone są do filtra, powinno zamontować się klapy zwrotne, które dobrze zapobiegają rozprzestrzenianiu się płomienia wewnątrz samych instalacji w wyniku wybuchu niebezpiecznego miału w filtrach.

Tłumienie wybuchuNowoczesne systemy tłumienia wybuchu, są obecnie najsilniejszymi a najczęściej używanymi metodami ochrony różnorodnych urządzeń przed skutkami wybuchu. Systemy tłumienia wybuchu składają się głównie ze profesjonalnej butli HRD, czujników podczerwieni i ciśnienia i profesjonalnej centrali sterującej. Głównym zadaniem układu, jest właśnie błyskawiczne rozpoznanie wybuchu w jego pierwszej fazie. Następnie następuje wtrysk specjalnego środka tłumiącego, którego znaczeniem jest ograniczenie niebezpiecznego wybuchu. Nowoczesne instalacje ATEX charakteryzują się bardzo krótkim czasem reakcji. Od momentu wykrycia zagrożenia wybuchu, do jego wszystkiego stłumienia może przejść zaledwie tysięczna część sekundy.