Student filologii polskiej

Choć obecnie rynek tłumaczeniowy pęka w szwach z młodych talentów (co roku kierunki filologiczne opuszczają tysiące spragnionych pracy studentów), wciąż odnalezienie najlepszego, najmocniejszego i najoryginalniejszego cenowo tłumacza stanowi dużo trudne.

Wszystko za myślą tego, iż ofert połączonych z tłumaczeniem - czyli toż tekstów, albo toż wypowiedzi ustnych - jest całe mnóstwo, przy czym znacznie spośród nich nie jest wspaniała naszej uwagi. Załóżmy zatem, że celem swego starania jest rozumiej angielskiego w Warszawie. W który droga możemy go znaleźć? Niczym nie "nadziać się" na złą jakościowo i czasowo ofertę, a przede każdym jak uniknąć straty klimatu oraz pieniędzy? O tym każdym postaramy się ogłosić w niniejszym artykule.

Rzeczą pierwszą w poszukiwaniu odpowiedniego tłumacza jest wygląd oferty granej w Internecie. Z góry powinniśmy odrzucić wszystkie te propozycje, których budowa została skondensowana do trzech-czterech zdań. Prawdziwy tłumacz, jako absolwent filologii angielskiej czy wszelkiej innej, potrafi powiedzieć o sobie coś dużo - a owo w takiej formie, by zachęcić potencjalnego nabywcę do wygrania z jego usług. Ważne istnieje wówczas, aby wprowadzona przez tłumacza możliwość była celowa i zwięzła, a z ostatnią zwięzłością nie możemy śmieć. Swoją opinię powinniśmy skupić na tłumaczach, jacy z głowy mówią, w jakich tematykach czują się najlepiej - w szczególności, że chcemy oddać nie głupi referat do nauki czy na uczelnię, a specjalistyczny tekst, który musi od tłumacza doświadczenia (często specjalistyczne słownictwo może żyć przetłumaczone niedokładnie przez osobę niezaznajomioną w temacie, a to warto znaleźć taką, która będzie wiedziała, o co chodzi). Warto poszukać odpowiedniego tłumacza w organizacji tłumaczeń.

Innym ważnym punktem jest czasowość tłumacza - istotne jest, by dostarczył on nam tłumaczenie w kilka dni. Niejednokrotnie można napotkać się z tłumaczami, którzy w bezpośredniej ofercie nie wspominają nic na materiał etapu realizacji. Błędem byłoby pobieranie spośród ich pomocy (chyba, że dowiemy się u nich osobiście, kiedy otrzymamy dzieło). Jeżeli zależy nam na okresie i nie chce nam się słuchać wymówek dotyczących albo to choroby, czy i złamanej nogi, lepiej zainwestujmy w kogoś zaufanego. Tutaj przechodzimy do pełnego stwierdzenia: oceńmy wiarygodność danej oferty. Jeżeli widzimy, że jej autor włożył dużo czasu w jej zrealizowanie możemy liczyć gwarancję, że podlega mu na naszych klientach.